články, zajímavosti, odkazy

Výstava na stromech

22.9.2015 Karlovy Vary - Plné ruce práce. Takový je název výstavy o kávě, kterou v týdnu od soboty 3. října hostí Smetanovy sady v Karlových Varech. Stane se součástí více než 40 míst po celé ČR, kde výstava ve stejný čas probíhá. Na 15 plakátech se například dozvíte, co je to kojot nebo roya, jak vypadá kávovník či kávová zrna, jak se káva zpracovává a mnoho dalšího. Autorem fotografií je Stanislav Komínek z organizace NaZemi, který navštívil pěstitele kávy v Guatemale a Mexiku. Zkoumal, jaké dopady na jejich životy má jejich zapojení do fairtradových družstev.

 „Během cesty mě překvapilo, kolik práce se skrývá za naším šálkem kávy a jak málo mohou pěstitelé výkupní ceny ovlivnit. Pokud však spotřebitelé volí fairtradovou kávu, pak za ni pěstitelé dostali spravedlivě zaplaceno, mohli své děti posílat do školy a pěstovat šetrněji k životnímu prostředí. To nám potvrdila i více než stovka pěstitelů, které jsme v Latinské Americe potkali,“ uvedl fotograf a aktivista Stanislav Komínek.

 

Fairtradová káva od pěstitelů z Afriky, Asie a Latinské Ameriky je dostupná i v České republice, v roce 2013 jsme u nás vypili 14 milionů šálků a spotřeba stále roste.

 

Přijďte s námi zahájit výstavu o kávě. Vernisáž začíná ve 14.00hod v prostorách recepce Alžbětiných Lázní. Organizátorem této výstavy v centru Karlových Varů je občanské sdružení Bludiště. Akci svou účastí podpoří regionální rodinná pražírna U kapličky z Nové Kyselky, které je letošní téma velmi blízké. Kávová zrna, která praží, jsou z většiny s certifikáty RFA, UTZ,  Organic. RFA a UTZ certified – je hlavně o udržitelném zemědělství, šetrnému přístupu k přírodě, vzdělávání a spravedlivých odměnách místním farmářům a zemědělcům. Podávat se bude čerstvě pražená káva z Mexika. Návštěvníci zjistí, jak snadné je  v České republice vybírat fairtradovou kávu. Téma výstavy podpoří i  vítězové soutěže" Regionální potravina Karlovarského kraje", kteří k popíjení kávy pro návštěvníky připravili ochutnávku svých produktů. Aktuální téma je blízké  i žákovskému minipodniku Rodoklub ze ZŠ Konečná, který připravil pro příchozí malé překvapení.

 

Akce se koná v rámci celorepublikového happeningu Výstava na stromech. „Happening plánujeme tímto způsobem udělat i v příštích letech, společným tématem všech ročníků má být odpovědná spotřeba. Po letošním zaměření na život pěstitelů kávy chceme příští rok veřejnosti ukázat, v jakých podmínkách se vyrábí naše oblečení nebo boty,“ doplnila Gabriela Štěpánková z organizace NaZemi, jež celou akci koordinuje.

Výstava se koná během Týdne důstojné práce, který probíhá od soboty do soboty v týdnu, kdy se slaví Světový den důstojné práce. Ten připadá vždy na 7. října. Letos bude výstava v parcích viset od 3. do 10. října. Seznam míst a více informací o happeningu najdete na www.vystavanastromech.cz.

Pokud byste chtěli vyzkoušet kávu přímo od pěstitelů z výstavních fotografií, najdete ji ve směsi Fair Café od nevládní neziskové organizace NaZemi

Výchova a vzdělávání

Kdo jsou zákazníci školy?  (Mgr. Bc. Miroslav Hřebecký - EDUin)

 

Ken Robinson: Nastolme revoluci vzdělávání.

Ken Robinson: Zabíjejí školy kreativitu?

Jana Nováčková - Jak se z touhy učit se stane sběratelství známek


Soubory ke stažení: 

Komunikace v rodině

Poruchy učení

Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc. a PhDr. Ladislav Csémy : Prevence problémů působených alkoholem v rodině – nová zjištění

 

Zdravý životní styl

Marie Nejedlá: Nezdravý životní styl stojí Česko 520 miliard korun ročně

Kulatý stůl SKAV a EDUin: Podporuje stravování v našich školách zdravý životní styl dětí?

MUDr. Tomáš Lebenhart:  Nemoc této doby a možnosti uzdravení

Historie

Mgr. Zdeňka Čepeláková_ Ostrov a J.S. Bach

 

Máte zájem o zasílání novinek? Napište nám svůj email:
Mám primárně zájem o:
Souhlasím se zasíláním informací o konaných akcích a zároveň uděluji Souhlas se zpracováním osobních údajů pro účely zajištění této rozesílky.
© Bludiště Karlovy Vary 2014, Náměstí Dr. M. Horákové 1201/5, 360 01 Karlovy Vary   |   Grafika: Klubko 55   |   Vytvořil: DViT Servis